F e r r i t i n
Každý, ať už vrcholový či výkonnostní sportovec, by si měl nechat pravidelně ročně (u vrcholového sportovce samozřejmě častěji) nechat vyšetřit krevní obraz, neboť bez kvalitního červeného krevního obrazu nemůže být kvalitního sportovního výkonu.
Za prvé, jeden gram hemoglobinu neboli červeného krevního barviva, nám váže cca 1,3ml kyslíku a čím máme tedy vyšší hladinu hemoglobinu, tím máme vyšší i přenos kyslíku ke svalové tkáni a nejen k ní.
No a za druhé, vždyť i každý motorista (což je valná většina sportovců) jezdí pravidelně s autem na technickou prohlídku, aby výkon jeho nepostradatelného služebníka, byl co nejlepší.
Jednou ze základních podmínek kvalitního červeného obrazu je dostatečná hladina zásob železa v našem těle, o čemž nás informuje hladina bílkovinné látky v krvi a to ferritinu.
Ferritin je ve vodě rozpustná zásobní bílkovina, která se nachází zvláště v buňkách sliznice střevní, játrech, slezině a kostní dřeni.
Slouží jako hlavní zásobník železa (Fe) v našem těle v netoxické formě.
Vzniká navázáním železa na bílkovinu apoferritin a vytváří tak za fyziologického stavu 2/3 zásob. V této formě železo lehce uvolnitelné pro tvorbu hemoglobinu a myoglobinu.
Existuje přímo úměrný vztah mezi koncentrací sérového ferritinu a zásobami Fe v organismu.
1 ug/l ferritinu odpovídá 8mg zásobního železa.
Referenční meze:
muži 20 – 300 ug/l
ženy 20 – 120 ug/l
Změny hladiny ferritinu
- snížení
1.sideropenická anemie
2.skrytý nedostatek železa
Příčiny - nevhodná skladba jídla
- poruchy vstřebávání Fe při onemocněních trávicího systému
- zvýšená spotřeba v těle - růstová fáze, zvýšené krvácení, sportovci
Změny hladiny ferritinu
- zvýšení
1.zánětlivá onemocnění včetně virového zánětu jater
2.revmatoidní artritis
3.nádorová onemocnění
4.nadměrný přívod železa